
Izbira in menjava osebnega zdravnika je zelo pomembna odločitev v našem življenju, saj se zgodi zelo poredko. Kakšni so postopki in kako pristopiti k menjavi ali izbiri osebnega zdravnika, smo več zapisali v spodnjem članku.

Ženske moramo za svoje zdravje poskrbeti tudi z rednimi ginekološkimi pregledi. V Sloveniji za zdravje žensk skrbi okrog 360 ginekologov. Katerega izbrati in kako ugotoviti, ali še sprejema nove pacientke, lahko preberete v spodnjem članku.

V tokratnem članku se posvečamo izbiri in menjavi zobozdravnika ter kdaj nas lahko obisk pri njemu udari po žepu.

Evropska zdravstvena kartica je nepogrešljiv del vsakega potovanja v tujino. Brez nje se lahko hitro znajdemo v situaciji, kjer bi bilo potrebno za kakršen koli zdravstveni strošek plačati iz lastnega žepa in brez možnosti povračila. Več o pridobitvi in kasnejši rabi evropske zdravstvene izkaznice si lahko preberete v spodnjem prispevku.

Do svoje zdravstvene dokumentacije lahko vedno dostopamo, vendar imajo lahko do nje dostop tudi drugi. Kdo vse še lahko pride do naših osebnih zdravstvenih podatkov in kako z njimi ravnamo?

Kaj storiti v primeru odsotnosti zdravnika in kako pridobiti informacije o nadomestnem zdravniku ali zobozdravniku?

V zadnjem času se zaradi prezasedenosti urgenc vedno večkrat srečamo z računi za opravljene zdravstvene storitve na urgenci. Kako se izogniti neprijetnim situacijam in kdaj je obisk urgence dejansko potreben?

Telemedicina je vedno bolj razširjena metoda komuniciranja med zdravniki in pacienti. Kako telemedicina deluje in kako jo apliciramo pri nas? Kako blizu smo telezdravju in visoko tehnološko razviti zdravstveni oskrbi?

Ponudniki telemedicine imajo zaradi narave digitalnih orodij veliko odgovornosti in dolžnosti do pacientov, saj morajo s primernimi informacijskimi in telekomunikacijskimi sistemi varovati pacientove osebne podatke.

Telemedicina so tudi pametne naprave in z njimi povezana tehnologija: pametne ure, pasovi, ogrlice, tehtnice in telefonske aplikacije. Kako so lahko zdravstveni podatki, ki jih pametne naprave beležijo, koristni našim zdravnikom? Koliko jih dejansko izkoristimo sebi v korist?

Vsi tisti, ki za izostren vid potrebujemo očala, moramo obiskati dva specialista: okulista in optika. Kakšna je razlika med optikom in okulistom in kdaj potrebujemo enega, kdaj drugega?

Če imamo duševne težave ali smo v stiski, lahko poiščemo strokovno pomoč psihologa, psihiatra ali psihoterapevta. Kakšna je pravzaprav razlika med njimi in v kakšnem primeru nam lahko kateri od njih pomaga?

Fizioterapevt in fiziater: Kakšna je razlika?
Fizioterapija in ortopedija Partnerska vsebina ZdravstvoČe imamo bolečine v sklepih, križu ali mišicah, obiščemo fiziatra oziroma fizioterapevta. Kakšna je razlika med njima in kdaj se napotimo k enemu ali drugemu? Kaj je pravzaprav delo fiziatra in kaj fizioterapevta?

Jemanje zdravil je ključno za vzpostavljanje zdravja, ko naše počutje in stanje nista optimalna. O tem, kako je zdravila najboljše jemati, je za Čakalnedobe.si razložil Žiga Hladnik, dr. med., specialist družinske medicine, delujoč v ambulanti Zdravje AS v Ljubljani.

Zakaj, kdaj in kako uporabljamo antibiotike? Žiga Hladnik, dr. med., spec. družinske medicine, zaposlen v Ambulanti Zdravje AS v Ljubljani je z nami delil svoje nasvete.

Še pomnite, ko ste prišli v čakalnico samo na hitro, samo po recept, potem pa tam obtičali kakšno uro? Odrešili so vaš šele eRecepti. Nato so sledile eNapotnice in zdaj končno prihajajo tudi eBolniške.

Izbira dobrega specialista je lahko ključna za hitrejše odkrivanje natančne diagnoze in potek zdravljenja. Kaj so glavni koraki iskanja in kako sprejeti čim boljšo odločitev? Več v spodnjem članku.

Dolge čakalne dobe nam v že tako neprijetnih zdravstvenih situacijah lahko povzročijo še dodaten stres. Da bi se jim izognili, so številne zavarovalnice za svoje zavarovance pripravile zdravstvene pakete. V teh imajo na voljo specialiste doma in tujini, do katerih lahko pridejo v neprimerljivo hitrejšem času.

Kaj je kineziologija in kdo so kineziologi? Kineziologija, bolj poznana v športnih krogih, je marsikomu neznanka. Več o kineziologih in njihovem delu je z nami delila kineziologinja Tea Ličen.

Nemalo ljudi se obiska pri zobozdravniku iz takšnih ali drugačnih razlogov boji. Posledično se neradi odločijo za obisk in pregled pri zobozdravniku. Koristne nasvete, kako se pripraviti na zobozdravnika, je z nami delila Maša Jenčič, dr. dent. med.

Radiološki pregledi z rentgenskimi aparati so nepogrešljivi, kadar želimo odkriti vzrok težav in postaviti diagnozo, saj brez njih nimamo dobrega vpogleda v človeško telo.

Poleg rentgena in magnetne resonance je pogosta tudi računalniška tomografija ali krajše CT. Kako deluje CT in kdaj smo napoteni na CT slikanje, je obrazložila Urška Kužner v spodnjem prispevku.

Obravnava pri psihiatru zveni kot strašljiva rešitev za naše duševno zdravje. A strah in stigma ne smeta prevladati nad željo in potrebo po boljšem psihičnem stanju in počutju. Več v prispevku.