Spoznajmo fizioterapijo

Kaj naredimo, ko nas nekaj boli ali ko se poškodujemo? Najprej pomislimo na fizioterapijo. Kaj fizioterapija je, kdo jo izvaja ter kako izgleda prva obravnava pri fizioterapevtu...

Za kakšna stanja se fizioterapija uporablja?

Med najpogostejšimi miti o fizioterapiji je prepričanje, da je fizioterapija pomembna le za zdravljenje težav s kostmi ali mišicami. Za kakšna stanja je fizioterapija še priporočliva si preberite več v članku.

Magnetna resonanca (MR)

Magnetna resonanca (MR ali MRI) je diagnostična preiskava, pri kateri se s pomočjo močnega magnetnega polja, radijskih valov in računalniške tehnologije opravi slikanje delov telesa. Več o MR lahko izveste iz spodnjega članka.

Biološko zdravljenje v ortopediji

Biološko zdravljenje v ortopediji je že ustaljena metoda zdravljenja in lajšanja ortopedskih težav. Kar nekaj oblik biološkega zdravljenja je na voljo tudi pri nas.

Bolečine v kolenu pri teku: kakšne so in kako ukrepati

Najpogostejše težave tekačev so bolečine v kolenu. Bolečina v kolenu je lahko ostra, zbadajoča, topa, skeli, občutimo elektriko … in ne vemo, kaj pomeni, zakaj je nastala in predvsem kako naprej. Na srečo je večina bolečin v kolenu minljiva in s primernimi koraki boste lahko kmalu ponovno šteli kilometre.

Gibanje in telesna aktivnost za zdravo življenje – prvi del

Gibanje in telesna aktivnost sta zelo pomembna elementa zdravega življenja. Kakšna je primerna telesna aktivnost in kako nam lahko gibanje koristi? Predstavljamo vam pozitivne vplive rednega gibanja in telesne aktivnosti na naše zdravje.

Gibanje in telesna aktivnost za zdravo življenje – drugi del

Pomanjkanje telesne aktivnosti se je izkazalo za vsaj tako močen napovedni dejavnik povečane smrtnosti kot npr. kajenje, povišan krvni tlak in sladkorna bolezen. Pa vendar se nato lahko vsak vpraša, kaj točno to pomeni – se mora vsak včlaniti v fitnes? Bii morali vsi v prostem času teči? Se ukvarjati z jogo?

Fizioterapevt in fiziater: Kakšna je razlika?

Če imamo bolečine v sklepih, križu ali mišicah, obiščemo fiziatra oziroma fizioterapevta. Kakšna je razlika med njima in kdaj se napotimo k enemu ali drugemu? Kaj je pravzaprav delo fiziatra in kaj fizioterapevta?

Kako pomembna je pravilna hoja?

Če pravilno hodimo, krepimo celotno telo in se boljše pripravimo na starost in vsakodnevne aktivnosti. Kako vemo, ali je naše gibanje pravilno?

Kolenski sklep: Kdaj nastopijo težave?

Kako deluje kolenski sklep in kakšne težave lahko nastanejo, ko ga poškodujemo? Z nami se je pogovarjal travmatolog mag. Iztok Pilih, dr. med., spec. kirurg.

Kako pristopiti k rehabilitaciji hrbtenice

Več o rehabilitacijskih terapijah je z nami delila Ana Jeras, dipl. fizioterapevtka iz Ambulante Zdravje AS.

Z glavo na smučanje: Kako pravilno pripravimo koleno na napor

Nasvete so z nami delili dr. Iztok Pilih in fizioterapevt Borut Vrhovnik iz ambulante Zdravje AS ter kineziolog Nal Dobnikar iz klinike Arthron.

Rekonstrukcija sprednje križne vezi (ACL)

Kaj je sprednja križna vez, kako nastanejo poškodbe in kako jih odpravimo? O pomembnosti pravilnega ukrepanja pri rupturi sprednje križne vezi je za ČakalneDobe.si pisala Teja Ličen, raziskovalka na Inštitutu za športno medicino Maribor.

Hernija diskusa: Kaj narediti, ko nas zaboli?

Hernija diskusa ali hernija medvretenčne ploščice se pojavi kot močna bolečina, običajno v križnem delu hrbtenice, ki seva v spodnje okončine. Kaj narediti in na koga se obrniti, ko so bolečine prehude? Z nami je svoje strokovno znanje delil tudi dr. Matevž Gorenšek, dr. med., specialist ortopedske kirurgije iz ambulante Zdravje AS in sanatorija MD Medicina.

Kaj je pomembno vedeti o rehabilitaciji ob rekonstrukciji sprednje križne vezi (ACLR)

V članku želimo predstaviti faze in korake rehabilitacije po ACLR, skozi katere gre vsak pacient, preden se znova vrne v prvotno fizično kondicijo.

Pregled pri revmatologu: Zaradi kakšnih vrst bolečine dobimo napotnico in kdaj je nujen?

Ali na pregled pri revmatologu že dolgo čakate, hkrati pa ne veste, kaj od pregleda pričakovati? Z nami se je pogovarjal dr. Aleš Ambrožič, dr. med., iz Kliničnega oddelka za revmatologijo UKC Ljubljana prav na to tematiko. Več v prispevku.

Preventiva je najboljša naložba v zdravje

Preventiva je nedvomno najboljša naložba, ki jo lahko naredimo za svoje zdravje in boljšo kakovost življenja. O tem, kako lahko preprečimo poškodbe v teh zimskih mesecih, je za Vzajemno delil nasvete doc. dr. Mitja Bračič. Več v prispevku.

Dr. Mitja Bračič: Otroke moramo naučiti pravilno hoditi in teči

Intervju z dr. Mitjo Bračičem za Varuha zdravja, Vzajemno, o izrednem pomenu pravilne hoje in teka že od mladih let.

Fizioterapija: Razlike med napotnico in samoplačniško obravnavo

Kakšne so razlike med dostopom in obravnavo pri fizioterapiji na napotnico v javni mreži in samoplačniško manualno fizioterapijo v zasebnem zdravstvu? Več o razlikah si preberite v članku >>

Ortopedija: Vse kar moram vedeti

Ortopedija je medicinska specialnost, ki se ukvarja z zelo širokim spektrom težav. Pri svojem delu se prepleta s številnimi drugimi specialnostmi ter z njimi sodeluje pri diagnostiki in zdravljenju pacientovih težav.

Kako izbrati pravega ortopeda

Ortoped sodi med specialiste, ki se ukvarjajo s težavami s kostno-mišičnim sistemom. V Sloveniji ima vsak pravico do izbire zdravnika, zato si ortopeda lahko izberemo sami. A kako izbrati pravega? Več o tem v spodnjem prispevku.

Kaj je terapija TECAR

TECAR je splošno ime enega od proizvajalcev naprav, ki ustvarjajo kratkovalovno diatermijo. Pri terapiji se doseže globinsko pregrevanje mehkih tkiv. Več o tem, zakaj je terapija TECAR v Sloveniji tako priljubljena, si lahko preberete v članku.

Spoznajmo ortopedijo

Ortopedija je veja medicine, ki se ukvarja z boleznimi in poškodbami gibal. Preberite spodnji članek in se spoznajte z ortopedijo.

Kdaj obiskati ortopeda

Prvi pregled pri ortopedu je namenjen predvsem postavljanju diagnoze. Več o tem, kdaj obiskati ortopeda in kako pregled običajno poteka, si lahko preberete v prispevku.

Kaj je manualna terapija?

Pri pogovorih o fizioterapiji, rehabilitaciji in saniranju bolečinskih stanj večkrat naletimo na termin »manualna terapija«. Ta naj bi bila najučinkovitejša in rešila vse naše fizične težave. Vendar, ali sploh vemo, kaj je manualna terapija ter katere tehnike in področja zajema?

Bolečine v križu in ostalih predelih hrbtenice

Bolečine v križu so pogosta težava, saj bremenijo vsaj dve tretjini odraslih po vsem svetu. Vzroki za nastanek bolečin v hrbtenici in drugih kroničnih obolenj so predvsem v načinu življenja sodobne družbe.

Voltaren – veselje do gibanja

Voltaren Emulgel je zdravilo, ki učinkovito lajša bolečine, vnetja in otekline pri poškodbah sklepov in mišic, zvinih ter pri lažjih oblikah osteoartritisa. Z edinstveno formulacijo in učinkovino diklofenak iz skupine nesteroidnih protivnetnih zdravil (NSAID) pospešuje okrevanje ter omogoča pomiritev in hlajenje prizadetega mesta.

Oglas