
Avtizem ni bolezen, kot lahko velikokrat slišimo. Prav tako danes govorimo več o različnih podvrsteh avtizma, temveč za vse uporabljamo izraz motnje avtističnega spektra (MAS), saj gre za kontinuum težav, ki so lahko prisotne v različnih stopnjah in oblikah. MAS so vseživljenjska razvojna motnja, ki se odražajo s težavami na področju socialne interakcije, socialne komunikacije in imaginacije ter fleksibilnosti mišljenja. Zgodnja obravnava je ključna za otrokov razvoj na vseh področjih ter za njegovo samostojnost.

Vedenje otrok in mladostnikov se v času depresije spremeni. Kar naenkrat jim primanjkuje energije za opravljanje vsakodnevnih dejavnosti, kot so vzdrževanje osebne higiene, predolgo časa ležijo v postelji, izogibajo se odhodu v šolo.

Urška Kužner se je tokrat poglobila v psihomotorični in psihosocialni razvoj otrok do 6. leta starosti. Kdaj otrok prehaja med različnimi razvojnimi mejniki in kdaj razvoj odstopa od normalnega? Več v spodnjem prispevku.

Kdaj je otroku obšolska dejavnost v veselje in kdaj v breme? Kdaj kot starši ali stari starši prekoračimo mejo in otroku povzročimo stres namesto razbremenitve? Odgovore na ta vprašanja je v spodnjem prispevku za nas pripravila Urška Kužner.

Otroci s posebnimi potrebami potrebujejo dodatno pozornost in skrb, ko so v šoli. Kako v Sloveniji otrokom s posebnimi potrebami zagotavljamo dostop do ustreznih strokovnjakov?

Intervju z dr. Mitjo Bračičem za Varuha zdravja, Vzajemno, o izrednem pomenu pravilne hoje in teka že od mladih let.

Kako prepoznati spolne stereotipe, kako vplivajo na nas in našo okolico ter kaj lahko storimo, da ne zapademo v njihove pasti? Preverite odgovore v zapisu dr. Nere Božin.

Naloga pediatra je, da staršem svetuje, kadar imajo vprašanja o otrokovem zdravju, razvoju in obnašanju. Več o tem, kako izgleda sam obisk pediatra in kdaj oziroma kako pogosto je ta potreben, v spodnjem prispevku.

Mladostništvo je lahko čustveno težko obdobje, kjer so mladostniki izpostavljeni različnim tveganjem za duševno zdravje, vključno z depresijo. V članku obravnavamo simptome in zdravljenje depresije pri mladostnikih, poudarjamo pomembnost pravočasnega prepoznavanja znakov in kako lahko starši in skrbniki podpremo mladostnike v tem obdobju.

V članku raziskujemo, kako se spanje najstnikov spreminja skozi adolescence in kako to vpliva na njihovo mentalno in fizično zdravje. Razpravljamo o povezavi med hormoni in spalnimi vzorci ter ponujamo nasvete za pridobivanje zdravih spalnih navad.