Jetra so eden od najpomembnejših organov v telesu, ki opravlja številne funkcije. Niso le filter za kri, temveč proizvajajo tudi hormone in snovi, s pomočjo katerih črevesje lažje prebavlja hrano, ter shranjujejo energijo. Čeprav so jetra sposobna naravne regeneracije, pa lahko dolgotrajen in nepravilen način življenja privede do maščobne okvare.
O zamaščenih jetrih oz. o maščobni okvari jeter govorimo, ko se v jetrih začne nabirati preveč maščobe. Bolezni rečemo tudi nealkoholna maščobna bolezen jeter. To bolezensko stanje diagnosticiramo takrat, ko količina maščob preseže 5 odstotkov celotne mase jeter. Vsaka zdrava jetra namreč vsebujejo nič ali nekaj maščobe. Kopičenje maščobe v jetrih pa lahko pripelje do vnetja, ki poškoduje jetra do te mere, da ne morejo več normalno delovati.
Težavo je mogoče odpraviti, vendar je za to potrebno kar nekaj discipline in obisk zdravnika. Če ne ukrepamo, lahko zamaščenost jeter pripelje do resnih okvar, nepopravljiva škoda je poznana tudi kot ciroza jeter.
Kaj povzroča zamaščena jetra?
Po zadnjih ocenah ima dobra tretjina prebivalstva zgodnjo fazo bolezni, ki se je navadno ne zaveda. Najpogostejši vzrok za čezmerno kopičenje maščob v jetrih je čezmerno uživanje alkohola, vendar pa do zamaščenih jeter ne pride vedno zaradi tega. Pogosto se zamaščena jetra pojavijo pri ljudeh, ki alkohola sploh ne pijejo.
Dejavniki, ki lahko povečajo tveganje za pojavljanje zamaščenih jeter, so:
- čezmerna telesna teža;
- hiperlipidemija (povišana raven maščob v krvi);
- bolezni, ki vplivajo na inzulin v telesu (npr. sladkorna bolezen tipa 2 ali sindrom policističnih jajčnikov);
- visok krvni tlak;
- uživanje določenih zdravil;
- kajenje;
- starost nad 50 let;
- dedna obremenitev.
Prvi simptomi zamaščenosti jeter
Zamaščena jetra so tihi ubijalec in so predvsem notranji odraz našega nezdravega življenjskega sloga. Bolezen poteka brez zunanjih simptomov in vidnih prvih znakov. Zgodnja faza ne predstavlja vedno nevarnosti, saj imajo jetrne celice sposobnost regeneracije, s čimer ohranjajo delovanje jeter.
Kadar se maščobe dolgo nabirajo v maščobnih celicah, lahko ovirajo njihovo delovanje in zato pride do poškodb. Če se nabiranju maščob pridruži še jetrno vnetje, lahko to vodi v fibrozo oz. brazgotinjenje ali v cirozo oz. preustroj jeter, katerih zapleti so lahko otekanje nog, napihnjen trebuh, krvavitve iz prebavil, ponavljajoče se okužbe, odpovedovanje ledvic in pljuč ter celo jetrnocelični rak.
Simptome zamaščenih jeter je težko opaziti, zlasti v zgodnjih fazah. Ti se navadno razvijejo šele takrat, ko so jetra precej poškodovana. Zgodnji simptomi lahko vključujejo:
- bolečino v zgornjem desnem delu trebuha – pogosto je topa in jo je težko natančno določiti;
- nepojasnjeno izgubo teže ali teka;
- precejšnjo utrujenost;
- slabost in
- občutek šibkosti.
Simptomi, ki kažejo na resno stopnjo bolezni in hudo okvaro jeter, pa vključujejo:
- porumenelost kože in oči (znano kot zlatenica);
- srbenje kože;
- napihnjen trebuh;
- modrice na koži (na prsih ali po trupu se pojavijo modrice v obliki zvezdic ali pajkove mreže);
- otekle noge in gležnje (edem);
- izgubo las;
- rdeče dlani ter
- zmedenost, težave s spominom in spanjem.
Kako se zdravijo zamaščena jetra?
Simptome zamaščenih jeter zlahka spregledamo, zato se pogosto diagnosticirajo naključno. Če vaš zdravnik sumi, da imate morda zamaščena jetra, vam bo postavil nekaj vprašanj o vašem življenjskem slogu, vključno s prehrano in uživanjem alkohola. Verjetno vam bo svetoval tudi krvne preiskave, da bi preveril, kako delujejo vaša jetra. Če rezultati kažejo na zamaščena jetra, je mogoče za potrditev diagnoze naročiti nadaljnje slikanje ali biopsijo. Kadar so jetra pretirano povečana, jih je mogoče tudi zatipati.
Najpomembnejša je preventiva, za kar poskrbimo že z zdravim življenjskim slogom. Posebna zdravila zanje namreč ne obstajajo, lahko pa se jemljejo zdravila, ki zdravijo težavo, ki je povzročila zamaščenost jeter (npr. zdravljenje diabetesa tipa 2, visokega krvnega tlaka ali visokega holesterola). Na srečo se zaradi sposobnosti samoobnove zamaščena jetra večinoma ne razvijejo v resnejše bolezni jeter. V skrajnem primeru je zaradi ciroze potrebna tudi presaditev jeter.
Kako preprečiti zamaščenost jeter?
Najboljši način za to je, da spremenite svoj življenjski slog. Ta naj vključuje:
- Uravnoteženo in zdravo prehrano – poskusite pojesti več zelenjave, sadja in beljakovin ter zdravih in polnovrednih ogljikovih hidratov, zmanjšati morate tudi vnos sladkorja in maščob.
- Redno telovadbo – poskusite se vsak dan zmerno gibati vsaj 60 minut (aktivnost, pri kateri se vaš srčni utrip rahlo poviša).
- Prenehajte piti oz. naj bo pitje alkohola zmerno.
- Prenehajte kaditi.