
Avtizem ni bolezen, kot lahko velikokrat slišimo. Prav tako danes govorimo več o različnih podvrsteh avtizma, temveč za vse uporabljamo izraz motnje avtističnega spektra (MAS), saj gre za kontinuum težav, ki so lahko prisotne v različnih stopnjah in oblikah. MAS so vseživljenjska razvojna motnja, ki se odražajo s težavami na področju socialne interakcije, socialne komunikacije in imaginacije ter fleksibilnosti mišljenja. Zgodnja obravnava je ključna za otrokov razvoj na vseh področjih ter za njegovo samostojnost.

Vedenje otrok in mladostnikov se v času depresije spremeni. Kar naenkrat jim primanjkuje energije za opravljanje vsakodnevnih dejavnosti, kot so vzdrževanje osebne higiene, predolgo časa ležijo v postelji, izogibajo se odhodu v šolo.

Urška Kužner se je tokrat poglobila v psihomotorični in psihosocialni razvoj otrok do 6. leta starosti. Kdaj otrok prehaja med različnimi razvojnimi mejniki in kdaj razvoj odstopa od normalnega? Več v spodnjem prispevku.

Kdaj je otroku obšolska dejavnost v veselje in kdaj v breme? Kdaj kot starši ali stari starši prekoračimo mejo in otroku povzročimo stres namesto razbremenitve? Odgovore na ta vprašanja je v spodnjem prispevku za nas pripravila Urška Kužner.

Slovenija je ena redkih držav, ki psihoterapije nima povsem regulirane, kar pomeni, da poklic psihoterapevta ni urejen . Več o vejah psihoterapije in na kaj biti pozorni pri izbiri psihoterapevta v spodnjem prispevku.

Kakšni so vzroki za depresivnost, kako jo prepoznamo in zdravimo? Preberite si spodnji prispevek.

O zdravju govorimo, ko smo v stanju fizičnega, duševnega in socialnega blagostanja. Žal zelo pogosto zapostavljamo duševno zdravje, kar lahko privede do številnih težav. Kako se spoprijeti s svojim duševnim zdravjem in kako o njem spregovoriti, si lahko preberete v spodnjem prispevku dr. Nere Božin.

Človeška komunikacija ni zgolj verbalna. Sestavljena je iz številnih načinov komunikacije, s pripomočki ali brez njih. Ali poznate vse oblike komunikacije, ki so nam na voljo? Preverite v prispevku dr. Nere Božin.

Pogosto se zgodi, da partnerja v nekem trenutku opazita, da se ne moreta več povezati tako, kot sta se lahko včasih. Za boljšo komunikacijo se morata potruditi oba. Komunikacija ni enostranska dejavnost, temveč je sodelovanje. Več si lahko preberete v članku.

Se tudi vam dogaja, da se ponoči nemirno obračate v postelji ali pa se zbudite sredi noči in težko zaspite nazaj? Kdaj ste se nazadnje zbudili naspani in brez budilke? Težave s spanjem so pogosta nevšečnost, saj več kot tretjina ljudi po vsem svetu ne spi dovolj časa in dovolj kakovostno.

Mnogim izmed nas je o težavah z duševnim zdravjem še vedno težko govoriti. Pri tem se počutimo ranljive, skrbi nas, kako bodo drugi reagirali na naše probleme. Zato je zelo pomembno, da o težavah z duševnim zdravjem govorimo glasno in brez stigme in s tem odstranimo tabuje. Duševno zdravje je namreč širok pojem, zajema lahko fizično počutje kakor tudi naš notranji svet.

Mladostništvo je lahko čustveno težko obdobje, kjer so mladostniki izpostavljeni različnim tveganjem za duševno zdravje, vključno z depresijo. V članku obravnavamo simptome in zdravljenje depresije pri mladostnikih, poudarjamo pomembnost pravočasnega prepoznavanja znakov in kako lahko starši in skrbniki podpremo mladostnike v tem obdobju.

V članku raziskujemo, kako se spanje najstnikov spreminja skozi adolescence in kako to vpliva na njihovo mentalno in fizično zdravje. Razpravljamo o povezavi med hormoni in spalnimi vzorci ter ponujamo nasvete za pridobivanje zdravih spalnih navad.